You are here

A ja vlen te blesh Lindows ?

patrioti1's picture

Nuk e di a e keni degjuar per tipin e ri PC qe quhet Lindows ja disa informacione
Affordable And Stable Lindows-based PC:
AMD Duron 1.1GHz, 256MB of DDR Memory and no Hard Drive is Needed!
We proudly present this new Lindows-based PC, with a fast AMD Duron 1.1GHz processor, 256MB of fast PC2100 DDR memory, CD-ROM Drive, 10/100Mbps NIC—and there is no hard drive needed! The Lindows runs smoothly from the operating system CD in the 56x CD-ROM drive!
This system is packed into a handsome mid-tower case, and includes premium keyboard, mouse, USB ports and more. A performer—and with Lindows, you´re getting one of the world´s most stable operating systems.

"This is the best desktop OS we´ve seen to date... We congratulate Lindows.com on producing an excellent product. You´ve earned our respect with this King of the Desktop."— Tux Reports

"Overall, Lindows 4.0 is a very good operating system and it´s getting better all the time. It´s an OS that everyone in the family can use... Lindows 4.0 is definitely worth a try."—Gary Krakow (MSNBC Columnist)

"...this OS is really made for those people who don’t need to know everything about computing, they just need to make their computers work."—Gary Krakow (MSNBC Columnist)

"One of the best things about Lindows is that the installation is as painless as it gets – just pop the CD in and go."—ExtremeTech

"...my conclusion: I was amazed. I give LindowsOS 4.0... 10/10 points in hardware compatibility and ease of install. Every Linux should be as easy to setup... they have a winner!"—Fernando Cassia (the Inquirer)

Administratori's picture

Përshëndetje patrioti1,

nuk është lloj i ri PC, por është një shpërndarje Linux si gjithë të tjerat. Vazhdon të jetë në gjyq me Microsoft ( e gjen dot përse?). Personalisht nuk kam përshtypje të mira (edhe pse kam provuar një nga versionet e parë të tij, tani më duket duhet të jenë tek versioni 4.0). Sa për thjeshtësinë e instalimit dhe përdorimit, ndoshta po ( e përse jo Mandrake apo SuSE, apo RedHat?).

Këto janë përshtypjet e mia personale, ndoshta dikush tjetër mund t´ju ndihmojë më shumë.

N.q.s. e ke fjalën për kompjuter me Linux të preinstaluar, tashmë ka shumë prodhues që afrojnë PC me sistem operativ Linux, gati të konfiguruar, dhe me çmime të volitshme (gjithmonë shumë më lirë se me Windows të preinstaluar).

P.s. Nuk i kuptova fotot e bashkangjitura: i ke shtuar ti, apo është difekt i sistemit?

[ Ky Mesazh është Modifikuar nga: Administratori më 18-09-2003 19:50 ]

Administratori's picture

Nga ana tjeter, per ata qe jetojne ne USA, Lindows afron (deri me 14 mars 2004) nje surprize te kendshme :-) Hidhini nje sy: http://msfreepc.com/

mil0t's picture

Lindows sux!!!
Humbje kohe, ma keq se Micro$hit e kan be, asgje pa pare nuk mund te besh !

Invisible.

nils's picture

Per menimin tim kur nuk te pelqen Windows, pse te perdoresh nje Operating System qe duket si windows. Eshte e vertete qe perdor Linux nen vete. por nqs te pelqen te zbulosh gjera te reja dhe je entusiast computeri, instalo Linux sepse eshte me i fuqishem dhe eshte falas. Nqs nuk je i dhene mbas computerit po nuk te pelqen Windows bli nje Apple Computer.

Administratori's picture

Përshëndetje Anonim,
tek mesazhi juaj mungon log me mesazhet e gabimeve që merr (provo : #dmesg); mbasi te kesh lexuar gabimet që merr, dërgoi mesazhet

këtu

, të njëjtët mesazhe dërgoi dhe në forumin tonë, ndoshta e gjejmë problemin përpara.--Mos harro të shtosh versionet që je duke përdorur (Fedora Core2 standart apo të përditsuar, nëse po, burimet nga merr pakot e upgrade).

gerti83's picture

Pershendetje te gjith perdoruesve te ketij forumi. Nje pergjigje per
patriotin eshte qe Linspire(ish Lindows) nuk eshte as mish dhe as peshk
por thone qe eshte e ardhmja e sistemeve operativ, ne fund te fundit eshte
linux por e vetmja gje ku ka shpres per te ardhmen eshte teknollogjia CNR.
Per me shum informacion vizito www.linspire.com dhe jan akoma ne gjyq me microsoft per motivin e emrit sepse pak a shume i ka vjedhur emrin windows-it.
Shendet!

shkodran1's picture

Pershendetje dhe urime per iniciativen !!

Jam nje user i ri i linux dhe aktualish perdori Ubuntu .
Kam bere prove Linspire ne versionin Cd-Live versioni 4.1 a dicka e tille (momentalisht nuk e mbaj mend -"Blere ne reviste tetor-nentor 2004"), dhe per memdimin tim nuk eshte shum stabel dhe me sa kam pare une ka shum probleme me progamet si edhe me Driverat , pasi kam bare prove edhe suse edhe disa distro te tjere linux edhe nuk kam pase probleme .
sipas mendimit tim prej nje amatori dh perdoruesi te ri dhe te thejshte te Linux mendoj se nuk eshte gje si SO ne krahasim me distrot e tjere linux.

Faleminderit me respekt Shkodran1 !